Regulamin sprawności szczepu
- Sprawność szczepu podzielona jest na dwa poziomy trudności – podstawowy i rozszerzony.
- Sprawność Rekruta powinny zdobywać osoby nie posiadające wyższego niż drugi stopień harcerski.
- Sprawność Lotnika skierowana jest do osób w wieku starszoharcerskim i wędrowniczym. Trudność, złożoność i poziom realizacji określonych zadań jest zależy od wieku osoby zdobywającej sprawność.
- Posiadanie podstawowej sprawności nie jest konieczne do zdobywania sprawności drugiego stopnia.
- Opiekunem próby Rekruta może być zastępowy, próby Lotnika – osoba z kadry szczepu.
Zestaw podstawowy:
REKRUT
- Pozna najważniejsze fakty z historii Dywizjonu 303 – wypełni quiz znajdujący się na stronie internetowej szczepu.
- Weźmie udział w zbiórce na temat bohatera szczepu.
- Zrobi gazetkę o bohaterze szczepu.
- Zna symbole szczepu, wie do czego nawiązuje plakietka szczepu, nauczy się piosenki szczepu.
- Znajdzie osobę należącą niegdyś do drużyny – przeprowadzi wywiad nt. wspomnień związanych z tamtym okresem.
- Wybierze jedną cechę charakteryzującą lotników Dywizjonu 303 i podejmie próby rozwinięcia jej w sobie (np. wytrzymałość, odwaga, zaradność, silna wola, braterstwo). O efektach pracy nad sobą opowie opiekunowi próby.
Zestaw rozszerzony:
LOTNIK
- Posiada szeroką wiedzę z zakresu historii Dywizjonu 303 (?)
Potrafi ją przekazać, dokumentując w dowolnej formie.
- Przeczyta książkę „Dywizjon 303” (lub inną np. „Sprawa honoru” – Stanley Cloud).
- Czynnie włączy się w przygotowania lub samodzielnie zorganizuje zbiórkę o bohaterze dla zastępu/drużyny/szczepu, opowie podczas niej gawędę o Dywizjonie.
- Zna tradycje szczepu, opowie o nich osobom zdobywającym pierwszy stopień sprawności.
- Znajdzie osobę należącą niegdyś do drużyny – przeprowadzi wywiad nt. wspomnień związanych z tamtym okresem.
- Wybierze jedną cechę charakteryzującą lotników Dywizjonu 303 i podejmie próby rozwinięcia jej w sobie (np. wytrzymałość, odwaga, zaradność, silna wola, braterstwo). Opracuje sposób własnej pracy nad sobą, systematycznie kontrolując swój rozwój.
O efektach pracy nad sobą opowie opiekunowi próby.
Wszystkie pytania do sprawności proszę tutaj! ;) Inne rzeczy proszę pod notką z ogarnianiem!
Niestety z regulaminu wynika, że Basia i Ola M są zmuszone do zdobywania sprawności Rekruta. Rozmawiałam już z Anią K i niestety nic nie da się z tym zrobić, ale nie zniechęcajcie się jeśli chodzi o książkę ;) Ja też niestety żałuję, że tak się stało ;( Teraz macie inne zadania, w sumie różni się to wszystko tylko tą książką, bo inne rzeczy powinnyście umieć i bez problemu to zrobicie, ale sądzę, że książka i tak powinna być bardzo ważną częścią naszego poznawania bohatera szczepu, nadal zostaje sprawa zadania zespołowego, więc czytajcie dalej i się nie przejmujcie, może jeszcze pogadam z Anią ;>
Na razie, czytam z Wami! Trzymajta się!
Czuwaj! ;)
Wera
Wera!
OdpowiedzUsuńCzy mogłabyś napisac mi na e-maila, jeżeli wiesz jakieś konkrety o Arsenale?
Kiedy wyjeżdżamy, co trzeba wziąść(menażka, śpiwór , karimata itp., itd.) i inne!
Proszę:)
Wera!
OdpowiedzUsuńchciałabym zwrócić Ci małą uwagę odnośnie bloga. Stwierdzam że jest lekko zaniedbany. Ostatni post był z 3 marca a mamy 3 maja.
Więc proszę Cię o napisanie jakiegoś postu, wszystko jedeno o czym!!!! :)
Może jednak o czymś ważniejszym :) bo jak nie ma o czym pisać to te posty są dosyć krótkie. (patrz "Dywizjon 303")
OdpowiedzUsuńDziewczyny!
OdpowiedzUsuńmam zadanie na stopień: "Wyszukam 5 stron harcerskich i wpiszę je z opisem na blogu zastępu" Proszę o napisanie jakiejś opiani/komentarza, krótkiej wypowiedzi na temat tych stron:
1.www.miniportal.harcerski.pl - jest to strona zastępująca nam papierowy poradnik harcerski, rozszerzony o kilka funkcji. Znajdziesz tam opisy wszystkich technik harcerskich potrzebnych do zdania biegu. A poza tym wszystkie materiały dla zastępowej(specjalnie dla Wery)potrzebne do przeprowadzenia udanej zbiórki. Dodatkowa możesz wyrazić swoją opinię lub porozmawiać z harcerzami na forum.
2.www.chords.pl - jest to strona w formie śpiewnika. Znajduję się tam ponad 500 piosene harcerskich i nie tylko. Przy każdej piosence umieszczone są chwyty do gry na gitarze, czy filmik video pokazujący jak zagrać daną piosenkę. Jest także możliwość skomentowania danej piosenki lub wydrukowania jej tekstu.
3.www.teksty.wywrota.pl - mniej rozszerzona wersja śpiewnika zawierająceo m.in piosenki harcerskie. Także przy tekstach znajdują się chwyty do gry na gitarze. Na tej stronie bardziej działają komentarze, wktórych znaleźć można dodatkowe wskazówki. Znajduję się tam około 300 piosenek.
Wkrótce druga część
Dobra 2 część:
OdpowiedzUsuń4.www.miran.info. - strona internetowa sklepu harcerskiego miesczącego się w Ksawerowie koło Łodzi. Na stronie można znaleźć wszystkie artykuły znajdujące się w sklepie: ich wygląd, rozmiary i inne.Niestety na stronie nie ma podanej ceny towaru. W celu uzyskania cenników należy wysłać e-mailowo zapytanie o cennik.W odpowiedzi otrzymasz pełną ofertę cenową.
Zamówienia można składać drogą e-mailową, telefonicznie lub faxem.
5.www.harcbook.info. - czyli mini poradnik harcerski w sieci. Zawierający poradniki, banki pomysłów,wiedzę harcerską i inforamcje o imprezach harcerskich. Każdy z tych działów jest rozwinięty inaczej dla szeregowego, inaczej dla zastępowego czy drużynowego. Strona zawiera ciekawe pomysły dla każdego i na wspaniałe zbiórki i nie tylko.!